Väikeinvestori õnnepäev?

Posted by
Lugemisele kuluv umbkaudne aeg: 3 minutit

LHV andis teada kolmandal septembril, et “nüüd motiveerib LHV oma kliente järjepidevalt investeerima. Alates tänasest hoiab aktiivne investor välisväärtpabereid LHV väärtpaberikontol ilma haldustasuta.” (kopeeritud LHV e-mailist)
Päris nii lilleline asi just ei ole, aga suurpärane uudis on ta sellegipoolest, eriti just väiksema portfelliga investoritele, sest see puudututab just neid/meid.

  • Tasuta saab kontol hoida kuni 30 000 euro suurust portfelli.
  • 30 000 eurot ületavale osale kehtib haldustasu tavamäär 0,015% kuus.
  • Aktiivseks investoriks loeme klienti, kes investeerib oma portfelli järjepidevalt, st on teinud LHV väärtpaberikontol viimase kolme kuu jooksul välisväärtpaberitega vähemalt kaks ostutehingut.

Eelnevalt omasin just selle tarbeks, et hoida oma portfellis USA aktsiad ka ühte aktsiafondi (ETF) mis maksab igakuist dividendi tulu, mis omakorda katab ära minu igakuise välisväärtpaberite haldustasu. Nüüd ma seda enam tegema ei pea ja saan raha paigutada veidikene mõistlikumalt kui pidevalt tühjenev ja võrdlemisi volatiilne ETF, kes küll tõepoolest kattis ära mu igakuised kulud USA aktsiate hoidmisest.

Ma usun, et selline tegumood LHV poolt toob aina rohkem alustavaid investoreid just nende juurde oma kontot avama ja tõsimeeli ei saa ma kellegile kätt ette panna, sest olles olnud kõigi kohalike suuremate pankade klient (SEB, Swed, LHV) pean nentima, et LHV näol on tõepoolest tegu ühe mugavaima kasutajaliidesega mida mul on olnud õnn kasutada. Tegelikult peaksin mainima, et LHV kasutajakogemus on olnud parem ka suurematest investeeringute vahendajate lehtedest (nt. Interactive Brokers). Siiani (pärast mitut aastat LHV’ga) pole mul mõttes sealt ära liikuda oma portfelliga ja kui nad üllatavad niiviisi investoreid edasi ei näe ma põhjust ka tulevikus kuhugi kolida.

Siinkohal tasuks välja tuua ja tähelepanukübekest juhtida asjaolule, et olenemata 30 000 suuruse portfelli mitte omamisest on siiski juures viimane punkt mis paneb investori fakti ette, et vähemalt kaks tehingut kvartalis on vaja ära teha. Olenevalt tehingu suurusest ja portfelli suurusest on kohati igakuine haldustasu siiski mõistlikum. Paneme siia juurde näite ka, muidu oleks nagu lihtsalt lora jutt.

Võttes aluseks, et raha mida sooviks investeerida iga kuu on 250 krõbisevat, teeb see kvartali lõikes summaks 750. Ja naljaviluks ärme nüüd arvesta 750 eurtsi sisse haldus/ostumüügitasusid.

Investeerides 750 EURi ühe korra välisaktsiatesse maksaksid 11 € + 0,3% tasusid mis kulmineeruks suurusjärku 13,25 tuhrikut plus lisaks igakuised 2 eurot konto haldustasusid, seega kokkuvõtlikult
13,25 + 6 = 19,25 €

Investeerides 250 igakuiselt näeks välja kulude jaotus järgnevalt.
11 € + 0.3 tasud = 11,75 € * 3 = 35,25 €

Sedapuhku me küll säästaks kontohaldustasudelt 6 euri kvartali kohta, aga väga lilleliselt ei läheks see kui teeme ainult oma kolm tehingut igakuiselt.
Tähelepanelikum lugeja võib mind nüüd seenele saata, et ma kolm tehingut tegin, eelpool on ju mainitud 2 tehingu vajadusest, for the sake of argument, teeme siis selle tehte ka ära

Kuna me teame, et ühe korra investeerides 250 eurot on see summa 11,75 ja oletame, et teise investeeringu teeme 500 euroga, siis ostu-müügi tasu on 12,5 euro tsoonis kehtivat ühikut.
Liidame kiirelt numbrid kokku ja saame tulemuseks 24,25 € mis tuleb tunduvalt odavam kui teha kolm tehingut iga kuu aja tagant, kuid siiski kallim kui üks suur tehing kvartalis.

Aga sellegi poolest härraste Lõhmuse, Haaveli ja Viisemanni terviseks!

PS! LHV Hinnakirja näeb lähemalt siin!

Namaste!

Jaga mu möla