IPO – Mis loom see selline on?

Posted by
Lugemisele kuluv umbkaudne aeg: 3 minutit

IPO ehk ameerika-maa keeli Initial Public Offering’u näol on tegu mingi kindla firma aktsiate esmase emissiooniga või teisisõnu esmase aktsia pakkumisega. Esmane aktsia pakkumine tähendab endast seda, et firma (aktsiaselts) emiteerib (annab kasutusse/tekitab ostmisvõimaluse) osa enda firmast selleks, et koguda raha müües maha tükid oma firmast.
Põhjuseid IPO’ks võib olla ka muid – näiteks hajutada investeeringut rohkemate osapoolte kui pelgalt omanike ringi vahel ja seeläbi maandada omanike enda riske.
Teisalt võib olla firma loojatel/omanikel suuremat sorti huvi võtta oma osalus firmast rahalisel kujul välja või siis muuta oma osalus likviidseks varaks.
IPO’ni võivad jõuda firmad ka tänu investorite survele/eelnevatele kokkulepetele viia firma emissioonini. Näitena saaks tuua start-up ettevõtluse kuhu on investorid (või ingel investorid) paigutanud teatava hulga raha ja seda plaaniga võtta sinna paigutatud raha N aastate pärast välja mitmesaja(!) kordse kasumimarginali näol.
Seega võime siit näha, et aktsiate emissioonini võib viia mitmeid teid ja mooduseid.

Kuidas investeerida Balti turu IPO’desse?

Ilmselt ei tule see kellegile üllatuseks kui räägime, et käesoleva aasta Baltikumi suurimat kõlapinda saavutanud IPO oli Tallinna Sadama oma – kus osalesin ise ka oma rahadega ja TSM1T on siiani tugevalt minu portfellis kanda kinnitanud ja mitte kuidagi ei taha teda sealt mina ära lasta.
Kohalikud pangad mängivadki rohkem Baltikumi IPO’de peale, sest vastuse küsimusele, kas ma saaks läbi LHV osaleda Elastic NV firma esmaemissioonil oli vastus eitav.
Baltikumi kontekstis on mingisugune aktiivsus vähemalt käimas ja sestap kannatab nende seljas ka natukene ratsutada.
Näiteks on Coop Pank andnud mõista, et ka nemad valmistuvad emiteerima oma aktsiakapitali, mis on kohaliku turu jaoks suurepärane uudis.

Kas IPO’desse tasub investeerida

Eelmainitud Elasticu IPO oleks duubeldanud esmaemissiooni hinnaga ostetud aktsiad pea koheselt. IPO hinnaks aktsia kohta määrati 35 dollarit, esimese kauplemispäeva lõpuks oli aktsia hind 70 dollarit, viimase aasta näol on siiani parim positsioon olnud 102 dollarit kopikatega.
Alibaba (üks maailma suuremaid e-kaubanduse konglomeraate) alustas aastal 2014 oma IPO’ga 68 dollari juures aktsia kohta, tänaseks on saanud sellest 177 dollarit mis tähendab üle 100% kasvu.
Kõik eelnev kõlab justkui peatükk raamatust “Get rich quick!“, aga kõik mis särab pole veel päris kuld.
Ma usun, et meil kõigil on see osa oma ajaloost, kus me oleme teinud kahetsusväärseid tegusid ja kahtlustäratavatel linkidel klikkinud – Farmville oleks üks neist, ning selle mängu looja Zynga on just üks musternäide sellest kuidas IPO’d ei tööta alati firma ega investorite kasuks. Nii mõnedki analüütikud eeldasid ja arvasid, et Zynga väärtus võiks olla 20 miljardit dollarit ja selline number pani enamiku investoreid kihelema IPO ootuses, tegelik pilt näitas hoopis teist külge kui Zynga avaldas oma IPO 10 dollarit aktsia kohta (mis tegi firma väärtuseks umbkaudu 7 miljardit), esimese kauplemispäeva lõpuks kukkus Zynga aktsia 5%, mis ei tundugi kõige hullem, kuid praegu kaubeldakse Zyngaga umbkaudu 5 dollari juures, millest tulenevalt võime tõmmata IPO’st kuni tänaseni suurejoonelise 50%-lise kahjumimäära.

Jaga mu möla