Kutse tantsule ehk teisisõnu, investeeri sinagi!

Posted by
Lugemisele kuluv umbkaudne aeg: 4 minutit

Kaheteistkümnes September oli see päev, mil sai saatuslikuks minu otsus – arvasin, et nüüd oleks õige aeg minna oma blogiga avalikuks ning postitasin terve endale teadaoleva sotsiaalmeedia linke täis! Erinevate pealkirjadega, seda otseloomulikult, sest olles sees tänapäeva tehnoloogia maailmas, siis A/B testimine on ju põhiline.

A/B Testimise põhimõtteid võisin ma küll jälgida oma postitusi tehes (teistmoodi pealkirjad, erinevate meelsustega kirjutatud sisud jne.) aga asi milles ma kohutavalt feilisin oli selle kõige tegelik mõõtmine!

Sellegi poolest kirjutan ma just täna, oma blogi avaldamise õhtul, järjekordset sissekannet oma veidi kulunud ja katkisel klaviatuuril!

Pealkiri on olnud paljuski rohkem intrigeerivam kui senine sisu, seega miks panin üldse sellise pealkira? Click-bait! Tegelikkuses mitte!
Ei olnud pikalt aega mööda läinud kui vajutasin feissbookis nupukest “Postita” erinevatesse kanalitesse, kui üks ammune tuttav postitas kommentaari kuidas ta on olnud pikalt LHV klient, laenutanud isegi raamatuid eelnimetet aktsiaseltsi varamutest, aga näe, võta näpust, investoriks pole veel hakanud!

Ma olen üle 8.aasta LHV klient ja siiamaani pole investeerima hakanud. Olen päris palju raamatuid LHV raamatukogust laenutanud just rahaajaloost, kui ka investeerimisest. Kuni tänaseni jälgin pingsalt stock marketi, aga ühtegi eurot pole investeerinud. Ei tea, mis värk on..

Mu tundmatuks jääda sooviv sõber facebookist (tegelikult ma ei küsinud, et kas ta tahab tundmatuks jääda)

Mis värk siis tegelikult on? See oli mu esimene küsimus, mis peas tuksus!
Ega minagi ei jooksnud pea ees #finantsvabadussõtta sisse, tegin meeletult (endaarust) taustatööd ja langetasin otsuseid mis tundusid olevat justkui raudkindlad, sest aktsiaturul kaotavad ainult nõrgad ja tugevad jäävad ellu!

Kui naiivne minust oli arvata seda kõike.

Oma esimeste tehingutega jäin hätta juba esimese kolme kuu jooksul kui sain aru, et lisaks niisama firma või tickeri omanikuna kaasnevad selle kõigega ka muudsugu vastutused ja kohustused. Ei ma ei räägi suuraktsionäride koosolekust, sest ausalt väikse kalana võime me seal käia oma 600, 1000, 10000 aktsiaga ja justkui enda arust liigutada mägesid, vaid kaasnevatest kuludest mis nendest tingitud on.

Olles tulihingeline LHV klient (sellest ilmselt pasundan kunagi hiljem, et miks just nii) toon välja kulud LHV hinnakirja näol aastal 2019 (Septembri kuus):

  • 11 € + 0,3 % – Kui ostad USA turult aktsiaid, siis tehingutasu on eelnimetatud eurode summa plus protsent tehingu kogusummast
  • 0,025% kuus, min 2 € – Maksad haldustasusid kui ei ole teinud aktiivselt rohkem kui kahte ostutehingut välisturul – aga sellest võid pikemalt lugeda minu eelnevast postitusest siit!

Seega vaadates pilti alustava investori pilgu läbi on seis nutune – mul on mõnisada eurot mida ma tahan meeletult paigutada oma lemmik shoppamiskohta Amazoni ja ma ei saa oma mõnesaja euro eest isegi täit aktsiat ja mu pank röövib ka kõik mis mul on minult ära!
Lihtsam on mitte alustada, arvan mina! Investeerimine on snoobidele kellel pole rahaga midagi paremat teha!

Tegelikult on väljapääs ka kõigest sellest (okei, tegelikult maksad sa neid tehingutasusid ja haldustasusid ikkagi, aga saad endale lubada tükikese Amazoni, Google’t ja muid häid tulutoojaid) investeerides S&P 500 indeksifondi.

Võimalusi on mitmeid investeerides läbi fondide kes omavad umbkaudu 500 edukaima USA börsiettevõtete aktsiaid – 2019 aasta Augusti kuus olid nendeks indeksiteks järgnevad (hinnad seisuga 12. September 2019). NB! Tegu pole täieliku indeksi nimekirjaga kes S&P 500 järgivad!

  • Fidelity ZERO Large Cap Index ehk FNILX (kes küll ametlikult ei järgi S&P 500 nimekirja, aga omab enamikke firmasid eelnimetatud nimekirjast oma fondis)10,49$
  • Vanguard S&P 500 ehk VOO276,65 $
  • SPDR S&P 500 ETF Trust ehk SPY (sealhulgas üks populaarsemaid ETF’e) – 301,29 $
  • iShares Core S&P 500 ETF ehk IVV303,08 $
  • Schwab S&P 500 Index Fund ehk SWPPX46,51 $

Tänaseteks investeeringu nõuanneteks kõik! Hiljem vaatame lähemalt neid viite tickerit ja üritame aru saada, et miks hinnad varieeruvad 10’st dollarist 300 dollarini, seniks aga…

Namaste!

Jaga mu möla