Hommikukohvi mõtted

Hommikukohvi mõtted: Kuidas hakata säästma?

Posted by
Lugemisele kuluv umbkaudne aeg: 4 minutit

Mulle endale ei ole säästmine ja säästlik eluviis olnud kunagi teema, mille peal oleksin peatunud pikemalt, kuid kui mu ellu saabus elukaaslane, kes oli oma maised rahalised varad jaotanud mitme erineva panga ja pangakonto vahel (millest osadel kontodel ei olnud isegi pangakaarti kontoga seotud) tundus see kõik väga utoopiliselt minu jaoks. Nimelt oli mul olnud esimesest klassist (siis kui panga nimi oli veel Ühispank ja tehinguid tehti läbi U-net’i) saadik üks arveldusarve number ja üksainus konto, ühesainsas pangas.
Miks peaks keegi tegema endale mitmeid kontosid ja seal vahel rahadega nn. mässama?
Ideest sain aru alles mõned hetked hiljem kui meie leibkonda hakkas (suures osas tänu temale) tekkima mõningane säästumentaliteet, ehkki ei olnud selleks just meeletut põlevat vajadust – toona olime mõlemad töötavad inimesed ilma suuremate kohustusteta kui mõni telefoni järelmaks, üürikulu ja nipet näpet siin ja seal, ent siiski tema juba luges poes käies sente kahe erineva toote vahel! Esialgu tekitas see minus pigem hämmingut, sest suures pildis ei ole ju vahet kas me raiskame 20 senti rohekm saia peale või mitte.
Tegelikult natukene ikkagi on.
Kas just pätsi saia pärast peab poes vaidlema minema on küsimus omaette, aga säästmis-mentaliteedi väljakasvamisel on sellise protsessi käigus väga suur roll mida mängida! Alles hiljuti hakkasin vaatama üle oma püsikulusid, mida tegelikult oli hiilinud rahakotti rüüstama päris üksjagu – kuna minu idee sellest blogist on olla raha asjades (väljaarvatud palganumber, sest seda ei saa teatavatel põhjustel avalikustada) väga läbipaistev, siis nüüd toon välja oma kulud mis olid igakuised ja millest sain viksilt ja viisakalt lahti (suuremal või vähemal määral).


1) Renditud serverimajutus Saksamaal (ostsin selle, kuna ta oli nii odav, et ei saanud ju ostmata jätta ) – 8.99 per kuu
2) Võrdlemisi kulukas telefoni pakett (tundus väga soodsa paketina võrreldes oma eelmist paketti, eelmine pakett oli tegelikkuses midagi sinna 42 euro kanti kuus) – 25 per kuu
3) Optimeerimata elektripakett oma teenuspakkuja juures (see number on nüüd nii sõltuv kuust ja aastaajast, aga loodetavasti toob nn. optimeerimine mu püsikulusid 30% ulatuses vähemaks)
4) Spotify, Netflix, Adobe Cloud (pilveteenuseid ei kannatanud optimeerida, küll aga aitas asjale kaasa kulude jagamine oma pere ja sõpradega, kuna jagame kontot)
5) Suure intressiga võetud järelmaks, et tegeleda oma hobitegevuse – fotograafiaga (sai makstud ühekuise äramaksena)
See viimane punkt ei käi küll minu kohustuste hulka, aga kui mõni lugeja saab siit ideid, siis tasuks üle vaadata ka järgnev
6) Koduse interneti ühenduse maksumus (kas sul tõesti on vaja 500/500 internetti, kas sa saad sealt piisavalt tulusid, et see kulutus ära põhjendada enda jaoks)

No nüüd võiks öelda, et tore on, tõid kõik oma kuluargumendid välja, aga midagi nendega ei teinud, tubli poiss, istu viis!
Tegelikkuses sai veidikene optimeeritud küll nagu ma eelmises listis ka mainisin, siis näiteks elektri hind PEAKS nüüd langema umbes 30 %.
Täie tõsiduse juures kaotasin ma ära renditud serverimajutuse (8.99), telefoni paketi sain pärast kahte kõnet konkurentide juurde poole jagu odavamaks ja ka paremaks (suurem andmeside maht, rohkem kõnesid ja SMS’e, hinnas sisalduv Mobiil-ID jne.) ehk tuues hinna 12.99 juurde. Vaadates otsa nendele summadele, siis tuleb enamus lugejatel muie näole, et mida sa siis reaalselt säästsid? Teeme nalja ja ümardame lähima täisarvuni – 9 + 12 eurot igakuist säästu teeb kokku 21 eurot. 21 eurot korrutame 12 kuuga aastas ja saame teeb see kokku 252 krõbisevat. Selle eest saab endale soetada hunnikus laene Mintoses või 21 LHV aktsiat või ühe Berkshire Hathaway B-klassi aktsia. Igatahes on tegu võrdlemisi arvestatava rahaga, eriti pidades silmas fakti, et see 252 krõbisevat euro-raha hakkaks ju aasta jooksul juba sind teenima, kas läbi laenuintresside Mintose keskkonnas või läbi dividendide LHV aktsiate läbi saades 4,41 euri aastal 2019.

Sellest kõigest saame tuletada väikest fakti, et ka pisikene säästmine teeb juba suuri tegusid sinu rahakotile. Alusta kasvõi väikselt ja tagasihoidlikult, Roomat ei ehitatud ka ühe päevaga ja pea meeles, nagu on öelnud Roosaare, maksa alati endale esimesena! Ehk siis kuu alguses kanna rahad enne teisi kulutusi juba laiali enda kontode vahel.
Lisaks kogu ülejäänud tänasele mulinale, omades kahte või enamat kontot erinevates pankades on minu silmis nüüdseks väga hea praktika, kui oled kulutamisele orienteeritud inimhing. Pelgalt fakti pärast, et raha, mis sul justkui olemas on, ei ole pidevalt sul silme all ja erilised boonuspunktid selle eest kui antud arveldusarvel ei ole seotud ühtegi pangakaarti, millega saaksid lihtsa vaevaga reede õhtul kusagil kohalikus lokaalis väikese kesvamärjukese lubada.
Säästmine on protsess, embrace it!

Namaste!

Jaga mu möla

2 comments

  1. 8,99€/kuus serveri hostimise eest on ikka pisku liiast.
    Sitegroundis saad näiteks läbi minu soovituskoodi 3,95€/kuu hostimise. (+VAT) -https://www.siteground.com/go/financefreedom

    1. Tänud kommentaari eest, tegu oli VPS lahendusega kus oli serverile adminni õigustega ligipääs, et seal jooksutada serveripoolseid teenuseid. Hostisin kunagi omaks lõbuks VoIP süsteemi Eesti mänguritele. Aga kindlasti suurepärane pakkumine sitegroundi puhul.

Comments are closed.