Hommikukohvi mõtted

Hommikukohvi mõtted: (Alustava) investori tööriistad

Posted by
Lugemisele kuluv umbkaudne aeg: 5 minutit

Kui ma ise olin alustamas teekonda investeerimismaailma tagus üks küsimus peakolu sees pidevalt! Mis tööriistu kasutavad juba vilunud investorid ja mida peaksin mina kasutama? Käies läbi meeletus hulgas erinevaid lehekülgi ja proovides erisuguseid tööriistu, leidsin lõpuks omale need mõned, mis tundusid meeldivad ja mugavad.

Selleks, et teha teiste alustavate investorite elu grammikese võrragi lihtsamaks panen need tööriistad kirja, mis tundusid kasulikud või mida kasutan ka praegugi. Pikk jutt pidi olema ühte mitte nii ilusat sorti jutt, seega пойдем nagu ütlevad naabrid idast!

Yahoo! Finance

LINK: https://finance.yahoo.com

Tööriist, mis ilmselt on olemas iga investori toolsetis, ent sellegipoolest väärt mainimist. Mulle sellegipoolest tundub, et mul tasuks lahti rääkida, et miks just tasuks alustaval investoril selline tööriist kasutusele võtta.
Yahoo! Finance annab võimaluse kiirelt visualiseerida oma portfelli seisu ja sealjuures uusi investeerimisvõimalusi leida läbi erinevate meetodite, olgu selleks ETF screening või Stock screening – mõne kiire klikiga kannatab võtta lahti tehnoloogia sektori parimad palad või uurida millised aktsiad on praegu populaarsust kogumas ja mille üle on kõige rohkem jututeemasid. Lisaks võimalik saada kõige aktiivsemalt kaubeldud aktsiate info, kõige rohkem hinnas tõusnud aktsiate info, kõige rohkem hinnas langenud aktsiate info jne. Sealjuures tasub ära märkida, et kõiki neid päringuid saab üles ehitada ise vastavalt sellele turule, mida parasjagu vaadelda soovid. Näited, mis linkidena üles viskasin on kõik USA turu kohta ja see on ka default väärtus Yahoo’s!

Minu põhilised kasutuskohad (võiks öelda, et pros):

 • Oma portfelli ülevaate hoidmine (kui investeeringud on kahes või enamas pangas)
 • Aktsiate/ETF’ide analüüsi tegemine
 • Aktsiate kohta päevakajaliste uudiste keskne lugemine

Kõik pole alati lilleline, ehk cons:

 • Vähene info Balti aktsiaturu kohta, aga siiski midagi seal on ja kõigele lisaks järgmine tööriist katab ära põhivajadused Balti turu osas.

Nasdaq Baltic

LINK: https://www.nasdaqbaltic.com/

Ei tohiks ka selline koht tulla üllatusena blogi lugejatele, tegu on siiski parima kohaga kust saada kiiret informatsiooni Balti turu aktsiate kohta. Lisaks, kõiksugu informatsiooni keskpaigana, on tegu Baltikumi börsiga – NASDAQ ise tähendab National Association of Securities Dealers Automated Quotations, mille suurim börs asub mitte-nii-üllataval-kombel Ameerikamaal ja kohalik börs on filiaalina siin mail asju liigutamas.

Lisaks, suurepärasele ülevaatele kohalikul börsil ja uudiste keskjaamana, pakub Nasdaq ka alustavale investorile võrdlemisi head materjali õppimiseks ja tuge alustamiseks üleüldiselt, nimelt on Nasdaq tulnud välja ka alustavale investorile suunatud videote sarjaga, mida võib nende kodulehelt näha!

Kuid kui algus on juba tehtud, siis börsiteated ja uudised börsifirmade kohta saab sealt lihtsa vaevaga kätte.
Mina isiklikult olen võtnud kätte veidi automaatsema lähenemise ja postitustele registreerunud läbi RSS lingi, seega saan koheselt kätte info kui mõne firma kohta uudis tuleb või raport üles läkitatakse.
Sellest, kuidas RSS voogude info kiiresti kätte saada võib lugeda interneeduse suurtest avarustest.

PS! Nasdaq tuli (September 2019) välja oma uue kujundusega ja täiesti uudse lehega, võin öelda ausalt, et tegu on väga suure sammuga, sest eelmine nägi välja nagu midagi, mis oli aastast 95, ent omas kogu funktsionaalsust, mis mul vaja oli.

Minu põhilised kasutuskohad (võiks öelda, et pros):

 • Balti turu aktsiate uudiste/börsiteadete lugemine
 • Balti turu aktsiate analüüs

Kõik pole alati lilleline, ehk cons:

 • Ausalt ma ei oskagi öelda, tegelikult on päris lilleline, tööriist teeb täpselt seda kõike, mida ma temast eeldan ja kohati pisut rohkemgi

Seeking Alpha

LINK: https://seekingalpha.com

Tegu ühe huvitava interneedumi leheküljega/mobiiliäpiga, mis kogub kokku erinevatest allikatest kogu kõmu ja uudisekünnise ületanud meedia, mis võiks investorit huvitada, muuhulgas on Seeking Alphas ka marketplace nimeline teenus läbi mille on võimalik liituda kommuuni laadsete jututubadega. Lisaks jututubadele on marketplace‘i nn. tubades ka läbivad uuringud aktsiate kohta ja mudel-portfellid, mida investor saaks oma kasuks koheselt kasutama hakata.

Kurbusenoot hinges pean ikkagi jõudma tõdemusele, et Balti aktsia turg on niivõrd pisike, et sellega Seeking Alphas suures jaos midagi teha pole ehk kui oled otsimas superkiireid uudiseid kohalike aktsiate kohta siis …

Image result for princess is in another castle

Minu põhilised kasutuskohad (võiks öelda, et pros):

 • Väga kiired ja ajakohased uudised välismaiste aktsiate ja turgude kohta

Kõik pole alati lilleline, ehk cons:

 • Igikestev lalin minu poolt, et Balti turu kohta pole mitte kui midagist

Kokkuvõte

Juhuslikke tööriistu mida olen vahetevahel kasutanud on tegelikult veel hulgim, osad tasulised, osad tasuta – kuid tugev kolmik on välja kujunenud. Sellegipoolest on tegu minu esikolmikuga, äkki leiad sina endale minu poolt hüljatud tarkvarajuppides oma top kolme kandidaadi. Nagu öeldakse – one man’s trash is another mans treasure!

 • SimplyWallSTsimplywall.st – Tasuline platvorm, mis visualiseerib võrdlemisi hea väljanägemisega raporteid firma kohta. Oma silm on kuningas, kindlasti tasub ära katsetada tasuta katseaeg.
 • Bloomberg Terminalhttps://www.bloomberg.com/professional/ – Siia poole ei soovita ma ühelgi alustaval investoril vaadata, kui see alustav investor ei oma MBA’d! Tegu on vääääga professionaalse tööriistaga, ning tõenäoliselt peaks selle kasutamiseks selga tõmbama ka vesti.
 • MarketWatchhttps://www.marketwatch.com – Võrdlemisi sarnane platvorm Seeking Alphale, uudiste korrelaator ja pakub portfelli visualiseerimis/haldamis teenust.

Igaühe enda otsustada jääb see, mida nad kavatsevad kasutama hakata või äkki saab selleks tööriistaks olema hoopis firmade enda kodukate pealt prospekti lugemine. Mis iganes sinu paati ka ei ujutaks (ma pean hakkama rohkem ing.k. väljendeid kasutama), siis loodan, et sul läheb selles hästi. Seniks aga…

Namaste

Jaga mu möla