Hommikukohvi mõtted

Hommikukohvi mõtted: Illusion of Choice

Posted by
Lugemisele kuluv umbkaudne aeg: 5 minutit

Kasutades ära korontsi poolt tekititatud vaba aega, olen asunud veidi aktiivsemalt postitama, et teil kõigil oleks lugemismaterjali korona-tiin’i (get it? karantiin – koronatiin … okei, aitab isa-naljadest) ajal.

Ma alustaks seda postitust koheselt disclaimeriga, et tegu pole niivõrd investeermis-soovitusega, kui lihtsalt pilguheitega nendesse firmadesse mis tõenäoliselt ei kao pärast ühtegi majanduslangust, koroonapuhangut ega muud säärast juhtumit finantsturgudel.

Siinkohal ilmselt paslik ära märkida ka fakt, et oman ise osade firmade aktsiaid oma portfellis. (need disclaimerid olid vähemalt kunagi hea toon, ma ei tea ise ka miks ma neid kirja panen)

Kui pole teil päris esimene päev internetis, siis võiks arvata, et te olete juba alljärgnevat pilti oma aja jooksul siin planeedil kohanud. Tegu on pildiga mis kannab internetis nime “Illusion of Choice” – eks tal on omas mõttes mõru maik küljes, kuidas umbkaudu 10 suurfirmat kontrollivad kogu sinu külmkapi, arstikapi ja muude teiste kappide sisu.
Arvestades, aga fakti, et oled asunud lugema finantsteemalisi blogisid, siis olen ma võrdlemisi kindel, et ei tule sulle üllatusena, et suurfirmad ruulivad maailma nii-ehk-naa.

Miks ma üldse, siis need kümme firmat välja toon siin postituses? Aga selle pärast, mis ma ka ennist mainisin, sest olen võrdlemisi kindel nende firmade võimekuses mitte pankrotistuda ja läbi igasuguste languste, krahhide ja katkude jäävad nemad alles – kas vähendades tööjõudu või muutes ärimudeleid, aga ellu nad jäävad.
Alljärgnevalt piiluks sisse millise allahindlusega neid kümmet konglomeraati praegusel hetkel (22.03.2020) osta võrreldes aasta algusega ja mis nende näitajad on ning miks just praegu on hea hetk, et neid enda portfelli haarata. Nagu ikka, igaüks teist tehke omad otsused ise, mina olen siin lihtsalt selleks, et teile lugemist anda.

Vastan kohe ära ka küsimusele, et miks ma pean tähtsaks just neid firmasid sellises kriisiolukorras?
Kõik neist suurfirmadest on oma äri tegemas tarbija sektoris, ehk öeldes seda teiste sõnadega, on nemad esimesed kes saavad liikumiskeeldudest, isolatsioonidest ja karantiinidest esimeste seas pihta, sest tarbimine langeb.

Toome välja teksti kujul need kümme firmat (lingid viivad Yahoo! Finance lehele):
1) Kraft Heinz – KHC
2) Coca-Cola – KO
3) P&G – PG
4) Nestle – NESN
5) Pepsico – PEP
6) General Mills – GIS
7) Kellog’s – K
8) Mars – Privaatselt omatud firma
9) Unilever – UL
10) Johnson and Johnson – JNJ

Tõsi, see pilt mis ülal toodud on, on mõne aasta vanune ja mõneti vale informatsiooniga – osad logod on oma emafirmasid vahetanud ja sestap on andmed veidi eksitavad, kuid sellegipoolest on tegu väga suurte konglomeraatidega.

Laskume nüüd aga detailidesse… PS! Hinnad vabaduse-dollarites

FirmaHind praeguHind aasta algusesKukkunudDividendi määrAristokraat?
KraftHeinz22.831.6129.52%6.75%Ei
Coca-Cola38.354.9930.35%3.92%Jah
P&G102.43123.4117%2.69%Jah
Nestle99.34107.87.84%2.71%Ei
Pepsico103.93135.8223.48%3.26%Jah
General Mills53.3752.13+2.38% (TÕUS)3.67%Ei
Kellog’s55.8167.6417.49%3.71%Ei
Mars
Unilever47.1757.0217.27%3.57%Ei
J&J119.89145.9717.87%2.99%Jah

Keskmiselt on need firmad kukkunud 17,55% oma väärtuses aasta algusest saadik. Lihtne loogika ütleb, et turg paanitseb koroonaga võitluses meeletult ja this too shall pass ning nende firmade väärtused naasevad peagi oma tavapäraste hindade juurde.
Tõsi … kukkumisruumi veel on, seega pea-ees kohe ostusoovitusi paremale ja vasakule ei jagaks, küll, aga soovitaksin silma peal hoida nendel firmadel.

Visamad nägid juba, et General Mills (GIS) on ainukene positiivse tõusuga firma kümne seast. Miks see nii on?

Vastuseid sellele küsimusele leiab mitmeid:

 • GIS avalikustas oma Q4 2019 kasumiaruande kus ületas analüütikute ootusi
  • Analüütikud seadsid kõrgema hinnasihi aktsiale (58.20)
 • GIS toodab väga laia valikut koju ostetavat toitu, nt.
  • Snäkid
  • Hommikuhelbed
  • Jogurtid
  • Loomatoidud
  • Sügavkülmutatud toidud
  • jne.

Koju ostetavete toitude tähtsus on just hetkel viirusepuhanguga seoses tähtis märge, sest inimesed ei soovi/saa süüa restoranides.

Tore jutt, aga kus see püant nüüd siis on?

Mingi konklusioon võiks ju nüüd tulla, et miks kulutasin teie väärtuslikud viis minutit isolatsiooniaega selle postituse lugemise peale … minu kokkuvõttev mõte on järgnev.

Hoidke silma peal suurematel kukkujatel, kes maksavad järjepidevalt kasvavaid dividende (Pepsico ja Coca-Cola), sest sealt on võimalus suuremat sorti allahindlusega tugevaid aktsiaid, mis tulevikus toovad kindlasti naeratust iga omava investori näole juurde.

Sõnad ilma tõestuseta on tühipaljad sõnad, seega väike graafikukene siia juurde oleks nagu mustikas aktsiatordi otsas.

Mängime läbi olukorra kus meil on praegu pangakontol 1500 dollarit, mille me paigutame kahe eelnimetatud firma vahele võrdselt ära. Järgneva 5 ja 10 aastase perioodi jooksul paneme iga kuu veel nendesse 100 dollarit juurde ja re-investeerime kõik dividendid ja vaatame, et mis siis saaks?

5 aasta kasv
10 aasta kasv

Kasutasin nende kalkulatsioonide jaoks https://dividend.watch/dividend-calculator tööriista, mis näitab enamvähem kasvud kätte koos võimalike dividendide laekumistega. Tulevikku ennustada on otseloomulikult pea võimatu, kuid need numbrid võiks vähemalt panna mõtlema pikema plaani peale.

Jaga mu möla