Lahkumine positsioonist: PRFoods

Posted by
Lugemisele kuluv umbkaudne aeg: 4 minutit

PRFoods on omanäoline Balti turu aktsia minu jaoks. Mitte lihtsalt selle pärast, et tegu on mu portfellis ainsa toidu või toorainetega kaupleva firmana, vaid selle pärast, et tegu on ühe mu esimeste ostetud aktsiatega.

Esimese tehingu PRFoods’iga tegin 10.08.2018, avades väga minimaalse positsiooni kohalikus kalakasvatus-ettevõttes, ning soetasin 60 aktsiat hinnalt 0.755, lisaks olen lisanud juurde positsioone neljal korral ajavahemikus 10.08.2018 – 11.07.2019. Kõik, kes oskavad veidi matemaatikat, saavad juba kohe aru, et tegu oli väga naljaka strateegiaga, kus rakendasin oma esimestes ostudes 6+% teenustasu. Nagu on öelnud targemad ja kogenenumad investorid, võiks see teenustasu protsent jääda ikkagi sinna 1% piirimaile. Otseloomulikult, mida väiksem teenustasu positsiooni ostmisel, seda parem sulle!

Võtan väikse hetke, et teha see puust ja punaseks, et miks just oleks vaja investeerida suurem summa, et teenustasu protsent jääks väiksemaks.

 1. Kui teed ostusid 100 euro kaupa – või minu näitel 60 aktsiat x 0.755€ = 45.30€ lisame sinna juurde teenustasuna 3.09€ ja saame kogusummaks 48.39, mis tähendab, et suurusjärgus 6% mu investeeringust on praktiliselt kohe hävinud ja instrument, mida just ostsin, peab selle 6% mulle tagasi tootma, et hakkaksin kasumit tema pealt teenima.
 2. Kui ma oleks selle ostu teinud mõned hetked hiljem (kui olen kogunud kokku nt. 453 € ehk kümnekordse summa) oleks teenustasu olnud 3 € + 0.2% ehk umbes 3.91 € mis teeks 0.8 % teenustasusid ja minu investeering peaks ainult veidi vähem kui protsendi jagu tõusma, et oleksin kasumlik.
 3. Näide numbrites. 0.755 hinna juures 6 % tõusu tähendab uueks hinnaks 0.8003 €, aga 0.755 hinna juures 0.8 % hinnatõusu tähendab uueks hinnaks jämedalt 0.761 €

Näidete puhul on need summad küll praegu pisikesed ja tundub, et mis see 5 senti siis tõusta pole ühel aktsial, et ameerika-maa aktsiad ju tõusevad ja langevad palju suurema deltaga, aga kahjuks kohalik turg nii tegus ei ole ja aktsiahinnad on pigem stoilisemad ning kasvavad numbritega, mis on komakohast veel mitme nulli kaugusel (nägin üks päev kuidas PRF1T aktsia oli kasvanud 0.0005 senti, ei pannud väga rõõmust lakke hüppama, ausalt)!

Aga miks siis otsus lahkuda positsioonist, kuhu olen viiel korral end sisse ostnud ja 15,85 € eest ka teenustasusid maksnud LHV’le (üleüldiselt tundub mulle, et peaks LHV aktsiaid ostma, siis maksaks teenustasusid peaasjalikult ise-endale, ehk siis investorile). Aga otseloomulikult on see lahkumine tingitud faktist, et ma lihtsalt ei näe tõusmas PRFoodsi niipea oma suurest miinusest.
Kirjutamise hetkel on PRF1T aktsia minu portfelli kõige suurem kaotaja, olles punasena -30.31 %, mis tähendab, et olen juba peaaegu 1/3 võrra hävinud pelgalt aktsia enda odavnemisega, liites juurde sinna teenustasud võib 33 % kaotust kokku tulla.

Lisaks pelgalt numbrilisele miinusele tundub, et firma juhil on käed-jalad tegemisi niigi täis kui heita pilk peale Inforegistrisse. Tõsi – kes teeb, see jõuab, aga viimaste kvartali aruannete valguses mitte ei tahaks uskuda, et asi paremuse poole liigub, aga eks aeg näitab.

Tark investor ütleks küll, et osta ja hoia, aga kui me võtame kasvõi Baltika näite (BLT1T on kukkunud aastaga ~90 %), siis kui väga sa tahad hoida investeeringut oma portfellis, mis toodab järjepidevalt miinust ja dividendid, mis firma välja maksab ei too ka naeratust näole. Sellest kõigest tulenevalt on minu uni kõigi eelduste kohaselt rahulikum kui mu portfellis puudub viitsütikuga pomm.

Usun, et peaksin ära mainima ka mõtte miks müün hetkel maha kogu portfelli ja mitte ainult osa sellest on lihtne – olen juba piisavalt palju põlenud PRFoodsi osas teenustasudega ja ausalt-öeldes ei ole enam huvi seda rohkem teha. Kõik korraga ja las ta sel korral jääb niimoodi.

Kahju on lahkuda, aga kes teab, äkki kohtume kunagi tulevikus taas.

Mida oleks pidanud tegema teisiti?

Pakkudes siia lõppu veel väikese retrospektiivi, siis tegelikult oleks võinud neid ohumärke ja aktsiahinna odavanemise trendi täheldada juba mõned kuud varem ja sellega säästnud oma kahjumilt nii mõnegi protsendi. Eks need esimesed triibulised tunduvad ikka valusad kui müüd oma teenitud raha 1/3 võrra odavamalt maha, sest oled istunud mõttega, et investeerid pikaks ajaks ja väiksed turumutatsioonid sind ei kõneta.
Ilmselt peaks jätma siia ühe mõttetera, et +-5% kõikumine portfelli mõistes on täiesti okei, kui aga positsioon hakkab minema pikas perspektiivis üle 15-20% miinusesse, siis tasuks hakata tõsisemalt silma peal hoidma, et saada aru mis toimub ettevõtte rahakotis ja kuidas seda juhitakse.

Kokkuvõte ja märkused endale

 1. Investeeri suuremaid summasid korraga – hoia teenustasude kulu 1% piirimail
  1.1. See võimaldab väiksemaid investeeringuid Balti turul (~500 €)
  1.2. Veidi kõrgemaid investeeringuid mujal turgudel – nt. USA (~1000 €)
 2. Isegi kui investeerid 20+ aastaks, siis jälgi oma portfelli ja ära lase firmadel lihtsalt hapuks minna, hoia ikka kätt pulsil
 3. Osta firmasid mida ise tarbid (mina ise ei ole kõige suurem kala-fänn näiteks, küll aga eesmainitud LHV kliendina võiks osta just nende aktsiaid)

Seniks, aga nagu ikka…

Namaste

Jaga mu möla

3 comments

 1. Sa vist ostsid seda premiat kuna madis müür promos seda vahepeal? 🙂 osta nüüd praeguseid asju ka mida madis promob ja pärast jälle imesta, et miks kõik pekkis on 🙂

  1. Päris ausalt öeldes, siis Madise mõjutust selles valdkonnas ei olnud. Sugemed selle ostu tagamaadel on väga palju kaugemal ajaloos, nimelt mu vanaema kunagi töötas Premia heaks ja sellest tingituna oli see ost veidi rohkem südamelähedane. Mõnda aega tootlus ka suurenes, hinnad läksid kõrgemaks, otsustasin juurde osta, et kapitali kasvu saavutada, aga siis hakkasid firmal asjad allamäge minema. Nüüd siis sellest tingituna ka müük.

Comments are closed.